Pyt.6. Co różni wyrób handmade, który się sprzedaje od tego, który się nie sprzedaje?

Naprawdę, możecie być tysięczną osobą wykonującą biżuterię w technice haftu sutasz i skutecznie ją sprzedawać (jak ja).

Musicie tylko odpowiednio opowiadać historię Waszych produktów, bo, tak jak Wam pisałam, to własnie ta historia będzie Was różniła od innych twórców rękodzieła, pracujących w tej samej technice. Ba! Ona będzie Was różniła nawet od tych, którzy będą wykonywali wyroby identyczne do Waszych (zauważyliście, że plagiatorzy często wcale nie sprzedają podrobionych wyrobów?)  A może sami kiedyś, nieskutecznie próbowaliście naśladować osoby, które sprzedają sporo swojego rękodzieła? Zastanawialiście się kiedykolwiek czemu takie działanie jest mocno nieskuteczne?

A temu właśnie, że to nie sam goluteńki wyrób kupują klienci, a jego barwnie i ciekawie opowiedzianą historię. Dodam też, że historia ta musi być autentyczna, jeśli jest więc „przepisana” od kogoś, to również nie odwali tej czarnej, sprzedażowej roboty!

Pomyśl, ilu jest na rynku producentów perfum? Albo, ilu jest producentów skórzanych, eleganckich szpilek? A ilu z nich tak na prawdę sprzedaje przyzwoite ilości tych wyrobów? Ile jest sklepów z lodami w Waszym mieście? A ile z ich jesteś w stanie szybko wymienić?

A gdy wybierasz się na pizzę, dlaczego wybieraszą tą konkretną pizzerię, do której jedziesz, a nie jakąś inną, z wielu „podobnych” funkcjonujących w Twoim mieście?

A gdy szukasz półfabrykatów do produkcji swojego rękodzieła, które sklepy sprawdzasz najpierw? A przecież jest w cyberprzestrzeni jeszcze zylion sklepów z półfabrykatami, które nie dość, że oferują to samo, to jeszcze taniej… A Ty nawet nie jesteś w stanie wymienić ich nazwy…

A no właśnie!

Oczywiście, ja wiem, że powiecie mi, iż za tymi markami stoją zainwestowane pieniądze, kapitał, którego być może jeszcze nie posiadacie. ALE, pamiętajcie, nawet Kruk kiedyś zaczynał… A  zaczynał w 1840 roku od maleńkiego zakładu, produkującego sprzęt liturgiczny.

Jaką marką jest dziś Kruk? Jak myślisz jak bardzo ważne w rozwoju tej marki była jej historia? Odpowiednio sprofilowany klient? Przecież nie był to jedyny taki zakład w Poznaniu w tamtym czasie, prawda? 🙂

Powiedz mi, czy jest marka (nawet nie koniecznie handmade), którą podziwiasz? Jaka jest historia tej marki?

A jutro, kilka słów o tym, od czego rozpocząć budowanie marki handmadowej? Stay tunned.

mTURKUSOWE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *