Pyt.130. Jak działają inkubatory przedsiębiorczości?

i czy rękodzielnik może skorzystać z ich usług?

W komentarzu pod odpowiedzią na Pyt.112 Karolina zapytała mnie o inkubatory przedsiębiorczości i dzisiejszy wpis będzie o nich właśnie.

Mam bardzo niewielkie własne doświadczenie w tym zakresie, ponieważ osobiście miałam możliwość zapoznania się z tym, jak działają jedynie Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, będąc jeszcze na studiach.

A musisz wiedzieć, że Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, to nie jedyne inkubatory, w których można założyć swój rękodzielniczy (i każdy inny) start-up.

Zgłębiłam dla Ciebie ten temat, popytałam w kilku miejscach, zadzwoniłam do kilku inkubatorów, porozmawiałam z osobami tam pracującymi i przygotowałam ten oto, krótki raport.

kreska

Inkubatory przedsiębiorczości to forma wspierania inicjatyw gospodarczych, ze szczególnym uwzględnieniem małych, jednoosobowych przedsiębiorstw. Działają w Polsce od lat 90-tych w formie fundacji, stowarzyszeń lub spółek.

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości działają zwykle przy uczelniach i szkołach wyższych (tutaj znajdziesz mapkę AIP).

Oprócz AIP funkcjonują również Inkubatory Przedsiębiorczości Społecznej (inaczej nazywane również Inkubatorami Ekonomii Społecznej), tworzone głównie przez samorządy lub organizacje pozarządowe (tutaj znajdziesz mapkę oraz szczegółowe informacje terytorialne i kontakty do tych inkubatorów).

Jakie są korzyści ze współpracy z inkubatorami przedsiębiorczości?

Oto lista:

kreska

 • zwolnienie z części formalności towarzyszących zakładaniu działalności gospodarczej.
 • inkubator użycza start-upowi osobowości prawnej, nie ma zatem potrzeby ubiegania się o NIP czy REGON.
 • ponieważ firma nie ma własnej osobowości prawnej, nie ma obowiązku płacenia składek ZUS w okresie inkubowania.
 • inkubator udostępnia przestrzeń biurową nowemu przedsiębiorcy.
 • zapewnienie obsługi administracyjnej i księgowej.
 • zapewnienie doradztwa prawnego.
 • wiele inkubatorów pomaga w poszukiwaniu kontaktów biznesowych i nowych kontrahentów.
 • pomoc w dostępie do źródeł na finansowania działalności (kredytów, dofinansowań).
 • możliwość pomocy w skontaktowaniu się z tzw. „aniołami biznesu”. Niektóre inkubatory pomagają nowym przedsiębiorcom w skontaktowaniu się z ludźmi zainteresowanymi inwestowaniem w nowe, dobrze zapowiadające się biznesy.
 • zapewnienie szkoleń, konsultacji i nauki biznesowego know-how. W mojej opinii jest to największa korzyść dla osób, które nie mają dużego, biznesowego doświadczenia. W ramach inkubatora przedsiębiorczości bowiem osoby te mogą liczyć na opiekę mentorską doświadczonych przedsiębiorców.

kreska

Wszystko wygląda pięknie, ale pewnie zapytasz mnie,

czy są jakieś minusy takiej współpracy?

Odpowiem, że ponieważ nowa firma działa pod skrzydłami inkubatora i to inkubator bierze na swoje barki ryzyko związane z prowadzeniem tej firmy, to oczywiście, że są pewne ograniczenia.

Oto co może „uwierać” przedsiębiorców we współpracy z inkubatorami przedsiębiorczości:

kreska

 • funkcjonowanie pod skrzydłami inkubatora nie jest całkowicie bezpłatne.
 • działanie w obrębie inkubatora przedsiębiorczości nie zwalnia firmy od płacenia podatków.
 • brak pełnej władzy nad funkcjonowaniem firmy. Dla przykładu każda podpisana umowa musi być najpierw przez inkubator zaakceptowana.
 • kontrola przelewów. Inkubator pieczołowicie analizuje bowiem każdy przelew wychodzący z konta bankowego nowego przedsiębiorcy.
 • kontrola faktur. Dział prawny inkubatora najpierw sprawdzi, czy dana faktura może być zaksięgowana.
 • jeśli w danym inkubatorze inkubowana jest firma o podobnym profilu działalności – maleją Twoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku o współpracę z inkubatorem. Firmy w obrębie jednego inkubatora bowiem zwykle nie mogą ze sobą konkurować.

kreska

Na koniec, chciałabym jeszcze obalić dwa mity na temat inkubatorów przedsiębiorczości:

Po pierwsze…

…nie musisz być studentem ani osobą bardzo młodą aby skorzystać z pomocy inkubatora przedsiębiorczości.

Inkubatory przedsiębiorczości bowiem roztaczają pieczę nad tymi osobami, które mają fajny pomysł na biznes, niezależnie od wieku.

Po drugie, to nie prawda, że…

…w inkubatorze przedsiębiorczości można założyć jedynie innowacyjny e-biznes.

W inkubatorze można również założyć np. start-up z rękodzielniczą, stacjonarną galerią czy pracownią artystyczną prowadzącą warsztaty rękodzielnicze.

kreska

Głównym kryterium, jakim kierują się inkubatory jest to, czy pomysł na biznes ma szanse na powodzenie i to pod tym kątem analizowane są zgłoszenia.

kreska

Celem inkubatorów jest bowiem pomoc osobom z pomysłem na biznes w wystartowaniu i późniejszym, już samodzielnym funkcjonowaniu na rynku.

Dlatego, najpierw pomysł jest analizowany przez specjalistów od start-upów, pod kątem tego, czy ma on realne szanse na powodzenie. Współpraca z inkubatorami rozpoczyna się zatem najpierw od rozmowy i analizy.

kreska

Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis wyjaśnił Ci to, jak funkcjonują inkubatory przedsiębiorczości.

Jeśli zaś jesteś rękodzielnikiem, który ma własne doświadczenia z inkubatorami i chciałbyś się tymi doświadczeniami ze mną podzielić – chętnie uzupełnię temat o Twoje uwagi.

mTURKUSOWE

Stay tunned

4 odpowiedzi do “Pyt.130. Jak działają inkubatory przedsiębiorczości?”

 1. Dodać jeszcze trzeba, że osoby które chcą pracować w srebrze, lub sprzedawać produkty, które zawierają nawet minimalne ilości szlachetnych kruszców nie mogą skorzystać z oferty inkubatorów. Obrót materiałami tego typu jest wyłączony z ich działań 🙂 Takie przynajmniej informacje otrzymałam od koleżanki, która już od kilku lat korzysta z Akademickich Inkubatorów Przedsiebiorczości 🙂

 2. To nie jest prawda, od dwóch miesięcy prowadzę działalność w ramach AIP i nie ma z tym żadnego problemu. Co prawda u mnie srebrne są tylko zapięcia, ale są.

  1. W którym AIP Pni jest? Bo ja jestem w AIP przy SGGW i nie mogę mieć szlachetnych metali… Z tego co wiem chodzi o podatek CIT. Inkubatory mają z niego zwolnienie, a firmy sprzedające metale szlachetne bądź wyroby z nich/nimi muszą go płacić…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *