Pyt.186. Jakie trzy błędy przy fotografowaniu przedmiotów najczęściej popełniają rękodzielnicy?

Ostatnie dwa wpisy poświęciłam fotografiom wstawianym na facebook.

I tak sobie pomyślałam, że doskonałym uzupełnieniem tego tematu będzie kilka słów o tym, jakie błędy najczęściej popełniają rękodzielnicy, przy fotografowaniu swojego rękodzieła.

Pokażę Ci te błędy, które sama popełniałam, zanim nauczyłam się poprawnie fotografować swoje wyroby :).

kreska

Zdjęcie Twojego rękodzieła ma dwa zadania; z jednej strony powinno wiernie oddać jego wygląd, bo przecież Twój klient nie ma okazji obejrzenia danej rzeczy na żywo, z drugiej zaś strony ma pokazać Twoje rękodzieło w sposób atrakcyjny i miły dla oka.

kreska

Dla Ciebie, jako sprzedawcy, ważne jest, by Twoje rękodzieło wyglądało zachęcająco i ponętnie dla Twoich klientów.

Dla nich ważne jest, by fotografie przedstawiały jego faktyczny, rzetelny wygląd.

Częścią wspólną, dla Ciebie i dla Twojego klienta jest zaś to,

by fotografia uczciwie pokazywała to, co oferujesz.

kreska

Chociaż sprawa często jest problematyczna, to znalezienie „złotego środka” jest jak najbardziej możliwe.

Jednak post o tym, jak dobrze fotografować rękodzieło, nie mając pod ręką studia fotograficznego, jest w przygotowaniu i niebawem pojawi się na łamach bloga, a ja dzisiaj napiszę o tym, jak go NIE fotografować.

Oto lista 3 najczęściej popełnianych przy fotografowaniu rękodzieła błędów:

kreska

  • Włączona lampa błyskowa. Niezależnie od tego, jakim aparatem fotografujesz, przy niewielkich odległościach, flesz rzuci cień na fotografowany przedmiot. Skutkiem tego, najprawdopodobniej góra przedmiotu będzie prześwietlona, a dół będzie w cieniu. Tego nie skorygujesz w programie graficznym. Korzystaj zatem ze światła dziennego lub jeśli masz taką możliwość, z oświetlenia zewnętrznego. Niestety nie posiadam własnej fotografii wykonanej z fleszem, więc mam prośbę do Ciebie – jeśli w swoich archiwach masz takie fotografie i mógłbyś mi je wysłać, ja mogłabym zobrazować innym twórcom to, o czym piszę 🙂 Pomożesz?
  • Zbyt ostre światło dzienne. Nawet jeśli wyłączysz flesza, może okazać się, że światło dzienne jest również za ostre. Zerknij w poniższe fotografie, zrobiłam je na początku mojej rękodzielniczej drogi, gdy moim głównym narzędziem pracy była nie igła a szydełko 🙂 Pierwszy kolaż przedstawia szydełkowe maskotki, które fotografowałam w zbyt ostrym świetle dziennym, na parapecie w pełnym słońcu. Drugi kolaż to fotografie, które wykonałam również na parapecie, na ten parapet jednak nie padało ostre, słoneczne światło…nie są one idealne, wiem, jednak przyznaj, że fotografowane misie wyglądają na nich o wiele, wiele lepiej.

OSTRE ŚWIATŁO SŁONECZNE

zleswiatlo

 

MIĘKKIE ŚWIATŁO DZIENNE (fotografia wykonana w cieniu)

miekkieswiatlo

  • Zbyt dużo w tle. Ochhhh…to jeden z najczęściej popełnianych przez rękodzielników błędów. Poszukiwania odpowiedniej kompozycji do fotografii niejednokrotnie bowiem przysparza twórcom  sporo trudności i często twórcy ci idą” daleko za daleko” w artystycznym komponowaniu tła. A Twoje rękodzieło wygląda najlepiej na tle gładkim. Jeśli charakter Twojego rękodzieła nie wymaga dodatkowych aranżacji w tle, postaw na białą kartkę papieru. Ponownie, zobacz w moje dawne fotografie. Pierwszy kolaż to zdjęcia, na których tło wręcz przejęło kadr i odwraca uwagę od prezentowanych maskotek. Drugi kolaż to fotografie na zwykłej kartce papieru.

TŁO, KTÓRE ODWRACA UWAGĘ OD FOTOGRAFOWANYCH PRZEDMIOTÓW

zbytduzowtle

GŁADKIE, NEUTRALNE TŁO

gladkietlo

kreska

Jak widzisz, niewielka zmiana prowadzi do ogromnych różnic w fotografiach.

Zaznaczę jeszcze, że wszystkie fotografie zaprezentowane powyżej wykonałam kompaktem (z resztą tym samym kompaktem fotografuję do dziś 😉 ) i nie obrabiałam ich graficznie, wtedy jeszcze nie potrafiłam korzystać z dobrodziejstw programów graficznych 🙂

kreska

mTURKUSOWE

 

Stay tunned

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *