Pyt.331. Do czego potrzebna jest marża?

We wczorajszym wpisie napisałam Ci, jak możesz obliczyć swoją marżę.

Dzisiaj chciałabym napisać 2 słowa na temat tego, po co w zasadzie jest Ci ta marża potrzebna.

Prowadząc szkolenia z zakresu marketingu i sprzedaży rękodzieła zauważyłam, jak wielu twórców dziwi się, gdy mówię o tym, że do ceny swojego rękodzieła powinni doliczać marżę, niezależnie od kwoty za roboczogodzinę, która już zawiera się w koszcie wykonania produktu.

Wielu rękodzielników pyta – po co dodawać tę marżę, skoro już ujęte zostało moje wynagrodzenie za czas pracy?

Listę powodów przygotowałam poniżej 🙂 Enjoy!

kreska

  1. W marży zawiera się zysk Twojej firmy. ZYSK, a nie Twoje wynagrodzenie za pracę, to są 2 zupełnie odmienne pojęcia.
  2. To z marży budujesz swoją rezerwę. Tutaj dowiesz się, dlaczego powinieneś ją budować.
  3. Marża jest procentowo stała w cenie produktu, dzięki temu, nawet jeśli przeprowadzasz promocje i sezonowe obniżki swoich cen, wciąż zarabiasz na swoim rękodziele.
  4. Z tego samego powodu, zarabiasz na swoim rękodziele wciąż proporcjonalnie tyle samo, nawet gdy wzrosną koszty półfabrykatów. 
  5. Marża daje Ci taki margines bezpieczeństwa, nazwałabym ją finansową strefą buforową. Działa troszkę jak amortyzator – w razie czego, można z niej pokryć niespodziewane wydatki.
  6. Doliczanie marży to normalna praktyka każdego przedsiębiorcy, który przecież nie zawsze jest jednocześnie swoim pracownikiem (to dlatego Twoje wynagrodzenie jest kosztem dla Twojej firmy, a nie jej zyskiem), rękodzieło natomiast to produkt, jak każdy inny, dlatego Ty też powinieneś wprowadzić u siebie praktykę jej doliczania. To zwyczajnie „uzdrowi” Twoje przepływy pieniężne.

kreska

Wiem, że wielu rękodzielników obawia się, że podwyższenie cen swoich rękodzieł, wynikające z doliczenia marży, wpłynie negatywnie na ich sprzedaż. Jeśli Ty też jesteś jednym z nich, koniecznie przeczytaj odpowiedzi na Pyt. 309,  287, 181, 128 i 129.

kreska

mTURKUSOWE

 

Stay tunned

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *