Pyt. 352. Jak się motywować do pracy, gdy nie widzisz jej efektów?

W każdym biznesie również rękodzielniczym, bywa tak, że raz jest lepiej, a raz gorzej.

Takie słabsze sprzedażowo okresy jednak wcale nie oznaczają dla rękodzielnika przymusowego odpoczynku, bo zrezygnować z pracy Ci zwyczajnie w tym czasie nie wolno.

Szczególnie właśnie wtedy, gdy sprzedaż spada, bo jest to okres, gdy powinieneś włożyć w budowanie swojej firmy jeszcze więcej zasobów.

kreska

Jeśli bowiem zaprzestaniesz swoich działań, możesz być pewien, że spadkowy trend się nie odwróci i zwyczajnie „żniwa” nie nadejdą.

kreska

Jednak sama świadomość tego, że musisz pracować, wcale nie poprawia Twojego nastroju i nie przywraca chęci do pracy.

Wręcz przeciwnie, gdy nie ma efektów, nie ma zapału ani chęci do pracy.

Co więc można wtedy zrobić? Jak przywrócić motywację do pracy?

Oto 10 sposobów, z których sama korzystam 🙂

kreska

  1. Zadbaj o siebie. Dosłownie. O siebie – swoje ciało. Odprężająca kąpiel, regenerująca maseczka do twarzy, pachnący balsam do ciała lub jedwabisty olejek potrafią zdziałać cuda.
  2. Rozpieść się kulinarnie. Zaserwuj sobie coś pysznego…nie od dziś wiadomo przecież, że smakołyki i frykasy poprawiają nastrój.
  3. Krótka przerwa od pracy. Spacer, przejażdżka rowerem, bieganie, pływania – aktywność fizyczna, która sprawia Ci przyjemność, zdecydowanie poprawi Twój nastrój i zregeneruje twoje siły.
  4. Inspiracje. W słabszych chwilach sięgam po porcję inspiracji z życiorysów sławnych ludzi. W każdej takiej historii znajduję „dołek” jej bohatera. Świadomość tego, że ci, którzy osiągnęli największe sukcesy, również przechodzili kryzysy i poradzili sobie z nimi…krzepi.
  5. Zerknij w listę swoich celów i marzeń. Jeśli wiesz, po co pracujesz, masz cel, do którego dążysz, trudniejsze chwile są…łatwiejsze do udźwignięcia, bo widzisz sens w tych zmaganiach.
  6. Organizacja pracy. Gdy nadmiar obowiązków zaczyna mnie przytłaczać…rewiduję swój plan dnia i aktualizuję go. Czasami niewielka zmiana w rozkładzie dnia, daje niespodziewane efekty.
  7. Telefon do przyjaciela. Nie bój się mówić bliskim, że masz gorszy dzień. Dobrze jest mieć przy sobie (choć wirtualnie) kogoś, kto również prowadzi własny biznes. Taka osoba zwyczajnie zrozumie Cię bez słów, bo sama przechodziła takie kryzysy nie raz.
  8. Grupa wsparcia. Choćby na facebooku…tam znajdziesz wiele grup dedykowanych małym przedsiębiorcom, gdzie znajdziesz nie tylko cenne porady biznesowe, ale również spotkasz zrozumienie u przedsiębiorczych „współbratyńców”.
  9. Podróż w czasie. Przypomnij sobie swój ostatni kryzys i to, jak z niego wyszedłeś..a potem odszukaj w pamięci kolejny i kolejny. Świadomość tego, że już kiedyś poradziłeś sobie z podobną sytuacją, doda Ci energii do działania, bo na aktualny problem spojrzysz z dystansu.
  10. Porządki. Może jest to nieco kontrowersyjny sposób, ale na mnie działa, może zadziała również u Ciebie. Uporządkowany warsztat i biurko jakoś tak bardziej zachęcają mnie do pracy :).

kreska

mTURKUSOWE

 

Stay tunned

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *