Pyt.360. Co to jest networking?

Nie głupi powiedział kiedyś, że „co dwie głowy to nie jedna”.

Jest w tym stwierdzeniu wiele mądrości.

Nie ma bowiem w biznesie cenniejszego zasobu, od sieci kontaktów. To ona właśnie umożliwia jego prężny rozwój, ona również daje możliwości networkingu.

kreska

Networking to proces wymiany informacji i zasobów, wzajemnego wspierania się ludzi przedsiębiorczych (z wielu różnych, niekiedy bardzo odmiennych branż).

Można go prowadzić dzięki wspomnianej wyżej sieci kontaktów.

kreska

Różne są rodzaje networkingu.

Ten, którego prawdopodobnie doświadczasz codziennie za pośrednictwem portali społecznościowych, to networking społecznościowy.

Ja dzisiaj chcę się skupić na networkingu biznesowym (bo i idea tego bloga jest taka, by wspierać rozwój Twojego biznesu).

kreska

O networkingu w kontekście Twojego przedsięwzięcia można mówić,  gdy stworzysz sieć kontaktów biznesowych z innymi przedsiębiorcami.

Powstałe relacje powinny być trwałe i stale pielęgnowane (przez wszystkie strony).

Im więcej jest przedsiębiorców w takiej sieci, tym lepiej dla każdego z nich, ponieważ oznacza to wsparcie od wielu osób z różnym doświadczeniem.

Działania networkingowe polegają bowiem na wzajemnym wspieraniu się w budowaniu swoich biznesów, polecaniu usług innego przedsiębiorcy swoim klientom, rekomendowaniu innych firm i dzieleniu się wiedzą oraz doświadczeniem.

Może pomyślisz sobie, że taki networking to trudne zadanie dla rękodzielnika…a ja powiem Ci, że wcale tak nie jest.

Jeśli ktoś kiedyś polecił Ciebie i Twoje usługi swoim klientom – to był to właśnie networking.

Za każdym razem, gdy rekomendujesz innego rękodzielnika ( np. gdy Twój klient poszukuje czegoś w technice, w której Ty nie pracujesz), tworzysz networking.

kreska

Ja co roku czekam na nasze, „biżuteryjkowe” spotkanie networkingowe w Borach Tucholskich.

Taką niesamowitą przestrzeń stworzyła nam Kasia Grynda, właścicielka sklepu Skarby Natury.

Podczas corocznego zjazdu w przepięknych okolicznościach przyrody, my, „biżuteryjki”,  mamy okazję poznać się wzajemnie.

Dla wielu z nas spotkanie w Borach jest pierwszym kontaktem „w realu”.

Podczas tych kilku wrześniowych dni mamy okazję poznać inne techniki tworzenia biżuterii, bo zaproszone „biżuteryjki” dzielą się swoją wiedzą na warsztatach i kursach.

Wiele z nas chętnie dzieli się również swoim doświadczeniem biznesowym w procesie budowania własnej firmy rękodzielniczej.

Są to cenne chwile, które umacniają nie tylko nasze biznesowe przedsięwzięcia, ale również nasze prywatne więzi i przyjaźnie.

To jest właśnie istota networkingu 🙂

kreska

mTURKUSOWE

 

Stay tunned

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *