Pyt.53. Do czego rękodzielnikowi biznesplan jego działalności?

Tak jak obiecałam, dzisiaj przygotowałam dla Was nieco cięższy kaliber, coś, co każdy rękodzielnik myślący o prowadzeniu rękodzielniczego biznesu, powinien wykonać (i to dobrowolnie ;p ). Mam na myśli kalkulację zysku netto, czyli podstawę Twojego biznesplanu.

Kalkulacja zysku netto to część składowa większego obrazka Twojego biznesu handmade. Tym obrazkiem jest Twój rękodzielniczy biznesplan.

Do czego jest Ci on potrzebny?

Tak jak napisałam powyżej, biznesplan jest swoistego rodzaju obrazkiem, który pokazuje, jak się właściwie miewa Twój biznes rękodzielniczy. To na podstawie biznesplanu możesz określić szczegółowo, czy Twoje działania są opłacalne, czy zarabiasz na swojej pasji, czy też masz jedynie bardzo kosztowne hobby, które udaje biznes.

Biznesplan również pomaga w opracowaniu strategii rozwoju Twojego rękodzielniczego przedsięwzięcia, bo to na jego podstawie będziesz w stanie określić własne możliwości (głównie finansowe).

Ponadto, za każdym razem, gdy zdecydujesz ubiegać się o dotację unijną, dotację z urzędu pracy lub zwykły kredyt na rozwój swojej działalności, będziesz musiał przygotować taki właśnie biznesplan. Pomyślałam sobie zatem, że małymi kroczkami, spróbuję pomóc Ci oswoić się z tą materią. Dzięki temu, gdy przyjdzie czas na napisanie biznesplanu Twojej działalności rękodzielniczej, będziesz miał już „gotowca”.

kreska

Na pierwszy ogień, tak jak napisałam wyżej, wzięłam kalkulację zysku netto. Kalkulacja ta jest bazą, podstawą Twojego biznesplanu.

Aby ułatwić Ci liczenie Twojego zysku netto, poprosiłam mojego męża (który w przeciwieństwie do mnie, uwielbia wprost romansowanie z cyferkami i arkuszami kalkulacyjnymi) o przygotowanie arkusza kalkulacyjnego z gotowymi formułkami, który policzy ten zysk za Ciebie.

„Użycie” mojego męża tłumaczy nieco „męski” wygląd arkusza.

W pierwszej chwili chciałam go „okrasić” (arkusz, nie męża), aby nadać mu nieco kobiecych cech, ale zrezygnowałam z tego. Niech będzie po męsku 🙂 (tutaj, zupełnie przypadkiem, przypomniał mi się genialne wystąpienie Marka Gungora…wyguglaj sobie koniecznie „A tale of Two brains” -> ale to już po tym, jak skalkulujesz swój zysk netto!)

Poniżej załączam plik z arkuszem kalkulacyjnym dla Ciebie. Wypełnij tylko żółte pola.

KALKULACJA ZYSKU NETTO REKODZIELNIKA

kreska

Na koniec, jeszcze kilka informacji uzupełniających do wyliczeń:

  • Chciałabym jeszcze zaznaczyć, że użyty powyżej schemat liczenia zysku netto (i podatku) jest poglądowy i zależy od tego, jaką formę działalności prowadzicie (bo, np. być może wcale nie jesteście VAT-owcami). Dlatego szczegółowe wyliczenia mogą się różnić, w zależności od przepisów podatkowych.
  • VAT należny jest to wartość podatku pochodząca ze sprzedaży. VAT ten należy się fiskusowi.
  • Wydatki mieszkaniowe/samochód – zgodnie z przepisami księgowymi do kosztów prowadzenia działalności można zaliczyć część wydatków mieszkaniowych jak czynsz, woda, energia elektryczna, a także część kosztów użytkowania samochodu prywatnego.
  • Inne – wszystkie inne koszty, które mogą zostać zaliczone do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej zgodnie z obowiązującymi przepisami.

kreska

 

Dajcie koniecznie znać, jeśli macie jakieś pytania dotyczące tego zagadnienia.

Tymczasem, na jutro przygotowałam odrobinkę lżejszy do przyswojenia temat 😉 Stay tunned!

mTURKUSOWE

 

 

Stay tunned

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *