Pyt.65. Czy wiesz, na co zwracać uwagę przy wyborze targów i kiermaszów rękodzielniczych?

Dobrze wybrane targi będą dla Ciebie źródłem żywej gotówki. Źle wybrane zaś będą kosztem, narażą Cię na stratę czasu i pieniędzy a, szczególnie w okresie przedświątecznym, obie te waluty są przecież wyjątkowo cenne.

Nie bez przyczyny wybrałam dzisiaj ten temat.

Oto leżę chora, z kolejną „grypoanginą”, przywleczoną przez moją córkę ze szkoły, a powinnam rozmawiać z moimi kochanymi, przyszłymi klientkami na Festiwalu Ślubnym w Krakowie.

Zamiast tego, ja staram się nie wysmarkać wszystkich swoich zwojów mózgowych w chusteczkę, a w Krakowie zastępuje mnie delegacja, w osobie Edyty  (dla ciekawych, to ta sama Edyta, która w pracowni Hundred Bookmarks, co tydzień, własnoręcznie wystukuje te śliczne zakładki motywacyjne <3 ).

                            delegacja 12088409_10153759992466834_621369941909323244_n 12115905_877301535681014_3811442927086559611_n

Pomyślałam więc, że skoro nie mogę sama, osobiście, to przynajmniej wyprodukuję posta poruszającego ten temat.

     A poza tym, przed nami, rękodzielnikami, żniwa.   

Wielu rękodzielników już od tygodni szykuje się na ten najgorętszy pod kątem sprzedaży czas.

Przedświąteczne kiermasze, targi i giełdy to niejednokrotnie idealne miejsca na sprzedaż rękodzieła.

Aby jednak inwestycja w miejsce wystawowe była dla Ciebie opłacalna, warto przeanalizować kilka czynników, zanim zdecydujesz się na konkretną imprezę wystawienniczą.

Dlaczego?

Wybierając źle dopasowane do Twojej działalności targi tracisz podwójnie, a nawet potrójnie.

kreska

 

Po pierwsze, tracisz pieniądze na miejsce wystawowe.

Po drugie, spędzasz mnóstwo czasu i energii na przygotowanie się do targów.

Po trzecie, prawdopodobnie w tym samym czasie mógłbyś zarabiać pieniądze na imprezie wystawienniczej, lepiej dopasowanej do Twojego asortymentu.

kreska

 

Na co więc zwrócić uwagę?

  1. Zrób listę/terminarz targów i kiermaszów. Najpierw skup się nad tymi w Twojej najbliższej okolicy. Dlaczego sugeruję, by w pierwszej kolejności zbadać lokalny rynek? A dlatego, że w tym przypadku nie poniesiesz wysokich kosztów dojazdu. Dopiero potem poszerzaj teren ;).
  2. Zastanów się, która z imprez przyniesie Ci największy zwrot z inwestycji. Na stronach internetowych tego typu wydarzeń bardzo często można znaleźć listy wystawców z ubiegłych lat – to powinno dać Ci pewne pojęcie co do tego, jaki asortyment będzie oferowany na danym kiermaszu w bieżącym roku. Ta wiedza zaś pozwoli Ci przeanalizować to, czy Twoje rękodzieło wpisze się w charakter takiej imprezy.
  3. Zastanów się, na jaki typ targów, najczęściej udają się Twoi idealni klienci. Jeśli sprzedajesz najczęściej osobom młodym, wiadomo, że prędzej spotkasz je na kiermaszach modowych niż na imprezie typu „Kiermasz wymarłych zawodów”. Jeśli zaś wyplatasz kosze z papierowej wikliny, to ta druga impreza będzie właściwsza dla Ciebie.
  4. Sprawdź statystyki. Najlepiej zadzwoń do organizatora i poproś o statystyki odwiedzin z lat ubiegłych. Możesz również porozmawiać z wystawcami, którzy brali udział w danych targach w przeszłości.
  5. Zrób wywiad środowiskowy, zapytaj o opinię na temat wystaw, na które masz ochotę się wybrać. Pamiętaj, że Twoi klienci będą Cię postrzegać przez pryzmat miejsc, w jakich się pojawiasz.
  6. Przeanalizuj, na jakich targach pojawiają się rękodzielnicy mający podobny rynek docelowy. Nie piszę tutaj jedynie o Twojej bezpośredniej konkurencji, ale również o tych osobach, które wykonują produkty, którymi mogą być zainteresowani również Twoi klienci. Przykładowo, jeśli wykonujesz zakładki do książek, idealnym miejscem będzie dla Ciebie kiermasz starych książek, lub targi książki. Jeśli zajmujesz się wykonywaniem etui na telefony komórkowe i tablety – być może dobrym wyborem byłyby dla Ciebie targi nowinek technicznych.  Wykonujesz biżuterię handmade, zastanów się nad targami modowymi. Zauważ, że wcale nie musi to być impreza strikte rękodzielnicza.
  7. Zastanów się, czy przy okazji danych targów, możesz dodatkowo promować swoją markę, sponsorując na przykład nagrodę w konkursie. Często organizatorzy promują wystawców na swoich profilach fanpage – zapytaj, czy nie potrzebują fotografii lub opisu Twojej działalności.
  8. Uważnie wybieraj miejsce. Jeśli już wiesz, na które kiermasze chcesz się wybrać, przystąp do rezerwacji miejsca niezwłocznie, aby nie okazało się później, że Twoje stoisko mieści się w wąskim przejściu lub przy drzwiach do toalety.

kreska

 

Jeszcze nie wiem, o czym napiszę jutro, serio serio, pulsuje mi w skroniach, a moja temperatura bije rekordy wysokościowe tego sezonu… więc…będzie niespodzianka. Ale oczywiście….stay tunned 🙂

mTURKUSOWE

 

Stay tunned

 

 

2 odpowiedzi do “Pyt.65. Czy wiesz, na co zwracać uwagę przy wyborze targów i kiermaszów rękodzielniczych?”

  1. Świetnie ujęte! Warto też dodać, że niska opłata wystawiennicza lub nawet jej brak są gwarancją przybycia rękodzielników z bardzo kiepskimi pracami. Wiem z doświadczenia 🙂 Oczywiście wyższe opłaty nie zagwarantują braku takich wystawców, ale na pewno odsieją tych z „towarem” najgorszego sortu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *