Pyt.80. Jak zwiększać zaangażowanie fanów na portalach społecznościowych?

Jestem przekonana, że wiesz już, że samo „zebranie” fanów nie wystarcza do tego, aby fanpage Twojej marki handmade, wspomagał sprzedaż Twojego rękodzieła.

Na pewno również, podobnie jak i ja, zauważałeś w przeszłości, że zasięgi Twoich postów spadają, pomimo tego, że rośnie ilość fanów Twojej marki.

Dzieje się tak z różnych powodów, jeden z nich opisałam w odpowiedzi na pyt.39.

Dzisiaj skupię się na innym, a dokładniej, na zaangażowaniu Twoich fanów, które to zaangażowanie wpływa bezpośrednio na to, jak odsłaniają się Twoje posty.

kreska

Angażujące posty, to takie, które powodują interakcję Twoich fanów. Każda interakcja zaś (komentarz, polubienie, udostępnienie) bezpośrednio wpływa na to, jaki zasięg będzie miał dany post…i jaki zasięg będzie miał każdy kolejny wpis (gdyż facebook nagradza „fanpejdże” z popularnymi postami lepszym zasięgiem).

kreska

Warto zatem zatroszczyć się o to, by posty na Twoim rękodzielniczym fanpage motywowały fanów do działania.

Oto co możesz zrobić:

 1. Publikuj fotografie tak często, jak możesz. Fotografie z tekstem odsłaniają się o wiele lepiej niż same linki lub sam tekst.
 2. Zadawaj pytania. Najlepiej proste, na które odpowiedź będzie krótka (tak/nie, prawy/lewy).
 3. Pisałam to już wielokrotnie, ale ponieważ to działa, napiszę raz jeszcze – publikuj fotografie zza kulis.
 4. Masz już zaangażowaną grupę fanów? Zadaj pytanie, na które odpowiedź jest bardziej złożona, np. możesz poprosić o poradę związaną z wykonywanym właśnie przedmiotem 🙂
 5. Podziel się wspomnieniami, takie posty zwykle powodują, że Twoi fani czują potrzebę podzielenia się również swoimi 🙂
 6. Posty ze zniżkami/rabatami/akcjami promocyjnymi zawsze odsłaniają się bardzo dobrze, jeśli zauważyłeś spadek zasięgu swoich postów, zastanów się nad jakąś „szybką” akcją promocyjną, która podratuje Twoje statystyki.
 7. Pamiętaj o tym, że zasięg jest bardzo wrażliwy na częstotliwość Twoich postów – zbyt rzadkie sprawią, że nawet najwierniejsi fani zapomną o Twoim rękodziele, zbyt częste będą postrzegane jako spam.
 8. Wzbudzaj emocje. Pozytywne, rzecz jasna 🙂 Raz na jakiś czas zaserwuj swoim fanom inspirujący cytat czy ładną fotografię czegoś innego, niż Twoje rękodzieło.
 9. Staraj się, by Twoje wpisy były krótkie, ale treściwe.
 10. Uśmiechaj się do swoich fanów często, gęsto a oni odwzajemnia Twój uśmiech. Tak, tak, mały, uśmiechnięty amotikonek potrafi zdziałać cuda 🙂 Pamiętaj, że uśmiech jest tak zaraźliwy, jak wiatrówka :).
 11. Rozmawiaj z osobami, które komentują Twoje wpisy, odpowiadając na ich komentarze :).

kreska

 

Pamiętaj również o tym, by trzymać przez cały czas rękę na pulsie i zaglądać w swoje statystyki. To da Ci pełen obraz tego, które z Twoich działań jest najbardziej skuteczne.

mTURKUSOWE

 

Stay tunned

 

Jedna odpowiedź do “Pyt.80. Jak zwiększać zaangażowanie fanów na portalach społecznościowych?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *